Bezpieczeństwo i warunki pracy – w aspekcie aktywizacji zawodowej pracowników, z wyszczególnieniem osób niepełnosprawnych

W dniu 25 lutego 2016 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego w Warszawie odbyła się konferencja "Bezpieczeństwo i warunki pracy – w aspekcie aktywizacji zawodowej pracowników, z wyszczególnieniem osób niepełnosprawnych".



Konferencja współorganizowana przez Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.  Oczywiście i tam byliśmy.

Konferencja była adresowana zarówno do pracowników jak i pracodawców szukających praktycznych informacji dotyczących zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wszystkim pracownikom, także tym z niepełnosprawnością."Dane GUS wskazują, że pomimo systematycznego wzrostu, współczynniki aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym są nadal niskie (20-30%). Wśród najważniejszych przyczyn niskiego zatrudnienia tej grupy osób wymienia się obawę pracodawców przed trudnościami wynikającymi z konieczności przystosowania obiektów, pomieszczeń i stanowisk do potrzeb  osób niepełnosprawnych. Tymczasem niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że dla umożliwienia sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania osób, wystarczające jest zapewnienie warunków pracy zgodnych z wymaganiami zawartymi w ogólnych przepisach z zakresu bhp. Celem konferencji było dostarczenie wiedzy wspomagającej kształtowanie zdrowych i bezpiecznych warunków pracy wszystkich pracujących." (http://www.cpsdialog.gov.pl/aktualnosci/13-aktualnosci/377-konf-25-02-2016-2)

Tematami wystapień były:

  1. Ocena zdolności do pracy kluczem do rozwoju przedsiębiorstwa;
  2. Przystosowanie stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych;
  3. Komputerowe narzędzia do wspomagania realizacji procesu pracy osób niepełnosprawnych;
  4. Kształtowanie psychospołecznych warunków pracy osób z róznymi rodzajami niepełnosprawności;
  5. Schorzenia przewlekłe a rynek pracy. Badanie możliwości i propozycje działań mających na  celu utrzymanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych ruchowo.

Na zakończenie konferencji mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami.